Progresívní detekční systémy ionizujícího záření
submenu
Progresívní detekční systémy ionizujícího záření
Hlavním cílem projektu je vytvoření Centra kompetence jako strategické aliance pro dlouhodobou spolupráci vědeckých institucí a průmyslových podniků na vědeckých, výzkumných a vývojových projektech s vysokou přidanou hodnotou a jejich následná aplikace do praxe.
K tomuto účelu pracoviště z ČVUT Praha spolu s UJP PRAHA, VF Černá Hora, evolving system consulting, ATG a TESTIMA vytvořila v roce 2012 Konsorcium na principu vyváženosti mezi jednotlivými členy, odpovídajícími kompetencemi, zodpovědnostmi a úkoly.
Konkrétní motivací vytvoření Centra je využití špičkové detekční technologie, původně vyvíjené pro experimentální fyziku částic, pro aplikace v dozimetrii, defektoskopii a medicíně jak pro diagnostiku, tak i radioterapii. Výroba zařízení pro tyto aplikace je předmětem podnikání průmyslových partnerů Konsorcia. Využití výsledků Centra pro ně představuje zásadní inovační krok k udržení budoucí konkurenceschopnosti. Během realizace programu vznikla odpovídající výzkumná a vývojová infrastruktura nezbytná nejen pro splnění záměrů projektu. Tato struktura představuje značný přesah do řady dalších oborů a aplikací i mimo současný výrobní program průmyslových partnerů Konsorcia. Je též významným nástrojem přenosu špičkových technologií (technology transfer) a vzdělávacího procesu mladých odborníků.
Progresívní detekční systémy ionizujícího záření
Pro věcné a organizační zajištění projektu vznikla:
- Expertní pracoviště mikroelektroniky pro detekční systémy
- Vývojové pracoviště detektorů ionizujícího záření
Tato pracoviště jsou klíčová pro výzkum a implementaci nejnovějších poznatků v rámci činnosti Centra kompetence. K využití plného inovačního potenciálu nových technologií byly v rámci Centra vytvořeny odpovídající softwarové a komunikační prostředky. Funkční vzorky a prototypy jmenovaného přístrojového vybavení pro konkrétní aplikace průmyslových partnerů Konsorcia jsou jedním z primárních výstupů Centra.
V rámci dosavadní činnosti Konsorcia byla vytvořena řada funkčních vzorků a softwarového vybavení, bylo podáno a zaregistrováno přes deset užitných vzorů a bylo publikováno mnoho odborných článků v recenzovaných sbornících.